TARKES (Tarımsal e-Kesinti Uygulaması)

Kısaca süreç nasıl çalışmaktadır.

Bilindiği üzere gerek işverenler gerekse onların muhasebesini yürüten SMMM ler müstahsil makbuzu ile tarımsal ürün alımlarında SGK kesintileri yapmaktadırlar.

İşlemler nasıl yürümektedir adım adım anlatalım.

Öncelikle alım yapılan müstahsillerin (Üreticilerin) SGK prim borçları SGK sisteminden sorgulanır ve bir yere manuel olarak kaydedilir.

Bu çok uzun soluklu bir süreç olabilir . Örneğin o gün alım yaptığınız Müstahsil sayısı 300-400 gibi yüksek rakamlar ise genelde bu firmalarda sadece bu iş için en az 2-3 kişi çalışmaktadır.  Bu kişilerden bir yada ikisi SGK sistemine girip ürün aldığınız Müstahsillerin SGK borçlarını sorgular ve bir yere kaydeder.

Tabii ki iş bununla da bitmez . Üreticilerden aldığınız Alım Bedelleri ile Üreticilerin Borçları arasında hesaplamalar yapılmalıdır. Kanun’a göre ürün alım bedellerinin brüt tutarları üzerinden %2 kesinti yapılması gereklidir. Bu işlemler içinde gerekli hesaplamalar yapılmalıdır. Örneğin Üreticiden 20 Bin TL lik bir alım yaptınız ve sorgulama yapmadan % 2’lik bir kesintiyi keserseniz Her üreticide Firma zararınız 400 TL olur. Yada sorgulama yaptınız üreticinin borcu 100 TL olduğunu gördünüz. Yatırmanız gereken tutar 100 TL olmasına rağmen 400 TL yatırırsanız  Firma Zararı 300 TL olacaktır.

Dolayısıyla bu işlemlerde ki hesaplamaları çalışan personeller her Üretici için yapar ve 400 Kişilik Listeler halinde SGK sistemine yükler. Ancak Bazı firmalar bu işlemlerde ki zararı göze alır ve her üretici için % 2 lik Kesinti tutarını SGK’ yatırır. Özellikle böyle bir işlem yapıyorsanız kısaca bir hesapla ne kadar zarar ettiğiniz gösterelim. Örneğin 10 Milyon TL lik bir Yıllık alımınız olduğunu varsayalım . % 2 SGK ödemesi = 200 Bin TL lik bir zarar olarak firmanıza zarar olarak yazacaktır.

Üstelik Mevzuata göre herkesten kesinti yapılamamaktadır.

Yapılan sorgulama sonucu prim borcu olmayanlar, yapılandırılmış veya taksitlendirilmiş olanlar, sigortalı olanlar,emeklilik, yaşlılık ve malullük aylığı bağlanmış olanlardan kuruma başvurarak TARIMSAL KESİNTİ MUAFİYET BELGESİ almış olanlardan tarımsal kesinti yapılmaz. Dolayısıyla bu işlemler sırasında kesinti yapılamayacak olanlarında tek tek belirlenmesi gerekmektedir.

Görüldüğü gibi Üreticilerden yapılacak Tarımsal Kesinti Bilgilerinin tek tek sorgulanması ve bunların topluca SGK sistemine girilmesi çok uzun ve meşakkatli bir işlemdir. Çoğu işlem sayısı yüksek olan firmalardan verileri SGK sistemine girme işlemleri yetişmediğinden geriden gelerek süreç devam etmektedir.

Biz burada ne gibi kolaylıklar sağlıyoruz ve ne gibi avantajlar kazandırıyoruz.

Öncelikle Uygulamamız tüm ERP sistemleri (Logo, Mikro,Netsis gibi yada tüm diğer (MS SQL Tabanlı) uygulamalar) ile Entegre çalışmaktadır.

2 Tip Sorgulama Yöntemi bulunmaktadır. 

1- Online ERP nizden Borc ve Kesinti Sorgularını kullanarak Online Sistemden yapabilirsiniz.

Borç Sorgusu SQL i (Sorgusu : SELECT TCKIMLIKNO=ERP.KOLONADI FROM ERPTABLOADI ERP WHERE ERP.TARIH=’#TARIH’) ŞEKLİNDEDİR.

Kesinti Sorgusu SQL i (Sorgusu : SELECT TCKIMLIKNO=ERP.KOLONADI,ODEMETUTARI=ERP.KOLONADI FROM ERPTABLOADI ERP WHERE ERP.TARIH=’#TARIH’) ŞEKLİNDEDİR.

2- Text Dosya Formatından Borc ve Kesinti Yüklemeleri için hazırladığınız dosyalardan sorgulama yapabilirsiniz.

Borç Sorgu Txt Formatı : TcKimlikNo şeklinde alt alta sorgulayacağınız şekilde bir dosya olmalıdır.

Kesinti Sorgu Txt Formatı : TcKimlikNo;OdemeTutari

Ödeme Tutarı : 1024,52 formatında olmalıdır.

Hem Borç sorgulama işleminde hemde Kesinti Yüklemi işlemi sırasında Parametrik olarak tasarladığımız bir sorguyu çalıştırabilir ve bu sorgu sonucunuzu ERP ‘nizde kayıt olarak görebilirsiniz.

Örneğin Borç Sorgulamasını TCKIMLIKNO ile ilişkisi olan bir alana kayıt edebilirsiniz. Aynı şekilde Kesinti Yüklmesi sonucunda TCKIMLIKNO ve MUSTERIKODU ile ilişkili bir SQL çalıştabilir, Kayıt ekleyebilir yada güncelleyebilirsiniz.

Uygulamaya tanımlamış olduğumuz SGK Kullanıcı adınız ve Şifreniz vasıtası ile biz sizlerin yerine tüm Müstahsil Borç Sorgulamalarını yapıyoruz. Bunun için sadece yapmanız gereken Üreticilerin TC Kimlik Numaralarının olduğu bir dosyayı sistemimize yüklemeniz gerekmektedir. Borç Sorgulama esnasında istediğiniz kadar TC Kimlik Numarasını istediğiniz Ürün Alım Yaptığınız tarihi baz alarak Üreticilerin SGK Bağ-Kur borçlarını sorgulatabilirsiniz.

Bu işlem bittiğinde TC Kimlik Numaraları, Ad Soyad Bilgileri ve Üreticilerin borçlarının yazılı olduğu bir rapor ekranında görebilir ve bu bilgileri TXT,CSV ve Excel dosyası oarak dışarıya çıkartabilirsiniz. Dışarıya aktaracağınız dosyayı isterseniz sadece borcu olanlar olarak filtreleyip alabilirsiniz.

Aynı zamanda bu borç sorgulama işlemi sırasında Kullanıdığınız bir ERP programında TC Kimlik Numarası ile İlişkili alana Borç tutarı kayıt edilir. (Örneğin : Cari Kart Tablosunda Özel Kod 3 Alanına kayıt edilebilir.)

Şu ana kadar bu işlemleri siz manuel olarak yapıyordunuz ve çok uzun zamanınızı alıyordu. Tabii bu işlem sırasında borç miktarlarını kaydederken yaptığınız hataları da unutmamak gerekir.

Şimdi artık borcu olan Müstahsil Listesi elimizde olduğuna göre günlük olarak SGK Kesinti Listesini SGK Portalına yükleyebiliriz. SGK Portalı bir kerede 400 kişilik listeler halinde kesinti listelerini alabilmektedir. Bu yüzden maksimum 400 Kişilik bir kesinti dosyasını bir kere de sisteme yükleyebilirsiniz.

Bunun için

TC Kimlik Numarası;Alım Bedeli formatında bir dosya hazırlamanız gerekmektedir.

Bu dosyayı sistemimize yükledikten sonra sistemimiz tekrar bu dosyada bulunan Üreticiler için tekrar bir sorgulama yapar (Çünkü Sizin sorgulama yapmış olduğunuz andan itibaren değişiklik olmuş ise hataya sebebiyet vermemelidir. Örneğin siz sabah sorguladınız . Sorguladığınız saatten bir saat sonra üretici borcunu ödedi. Dolayısıyla bu üretici için kesinti yapmamanız gerekir.)

Kesinti dosyası yükleme işlemi sırasında gerekli hesaplamaları program kendisi yapar . Kesinti tutarlarını ve SGK ya bildirilecek tutarı kendisi hesaplar. İşlem bittiğinde sizlere bunu bir rapor olarak sunar. Toplam Ürün Alım bedeli ve İşlenen Kesinti bedelini ekranda görürsünüz. Yine bu işlemleri rapor alarak dışarıya TXT,CSV ve Excel formatında çıkartabilirsiniz.

Bu işlemler sırasında elektrik kesintisi, internet kesintisi yada SGK sistemlerinde bir kesinti olduğunda işleminiz yarım kalmaz. Size bir uyarı ile bildirir. Sistemler normale döndüğünde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Görüldüğü gibi çok zaman kaybına ve iş gücü kaybına neden olan bu işlemlerin tamamı TARKES (Tarımsal Kesinti Uygulaması) yazılımımız tarafından zahmetsizce yapılmakta ve sizlere zaman ve iş gücü kazandırmaktadır.

Özelleştirme ve Özel Projeleriniz içinde bizlerle iletişime geçebilirsiniz.